Gigantikus lepkék I. rész
Hazánkban a legnagyobb lepke a Nagy pávaszem (Saturnia pyri), amelynek szárnyfesztávolsága 12-14 cm. Hatalmas méretének köszönhetően sokan megcsodálják ezt a védett, éjjeli lepkét. Viszont pár ezer kilométerrel arrébb – Indiában, Thaiföldön és a csodálatos Indonéz szigetvilágban – található a világ legnagyobb éjjeli lepkéje, amelyhez képest a Nagy pávaszem eltörpül. Ez az Atlaszlepke (Attacus atlas).
Az Atlaszlepke nem csak a legnagyobb szárnyfesztávolságú lepke a Földön, hanem ennek a fajnak a szárnyfelülete a legnagyobb. A nőstények a hímeknél is nagyobbak és súlyosabbak. Szárnyuk hossza elérheti a 26 centimétert.
A szárnyaik alapszíne a vöröses okkersárgától a sötét vörösbarnáig változó. Mind a négy szárnyat egy-egy nagy, háromszögű üvegablak díszíti.
Indiában selyméért tenyésztik. A selyemlepkével (Bombyx mori) ellentétben az Atlaszlepke selymét törött szálakban választja ki. Ez a barna, gyapjúszerű selyem (fagara) tartósabb, mint a selyemhernyó selyme.
A Fehér boszorkány…
Másik kontinensen él a szintén hatalmas éjjeli lepke, a Thysania agrippina („fehér boszorkány”, „madárszárnyú moly”, „szellem lepke”). Ez a faj Közép- és Dél-Amerikában fordul elő, de Texas környékén is találkoztak már vele. Szárnyainak fesztávolsága 25-30 centiméter. A lepke érdekessége, hogy míg a szárnyai belső része fehér, szürke, hamvas alapszínű, addig a fonák rész barna, fehér pöttyökkel díszítve.
Thysania agrippina (forrás: Wikipedia)