Lepke vagy pillangó?
Vajon ugyanaz-e a kettő, vagy lehet valami eltérés? Az emberek többsége úgy gondolja, hogy a két szó egymás szinonimája, s nincs köztük semmi különbség. Pedig ez nem igaz!
Néhány szó a lepkékről
A lepkék lehetnek éjszakai vagy nappali életmódot folytatók. Fő táplálékuk a növényi nedvek (gyümölcsök nedvei), a virágpor vagy éppen a szerves anyagok. Szájszervük egészen speciális, amelynek a legfontosabb és egyben legspecifikusabb eleme a pödörnyelv. Ez a testéhez képest az egyik leghosszabb az állatok között. Itt kell megemlíteni, hogy vannak olyan éjszakai lepkék (pl. Pávaszemek), amelyeknek nincs szájszervük, így nem is táplálkoznak. Ezek a fajok amikor a bábból kikelnek, akkor 7-10 napig élnek.
A lepkék fejen található két csáp felépítése változatos. A csápok lehetnek bunkóban végződők, míg az éjjeli fajok csápja lehet cérnaszerűen fonalas, vagy bozontosan fésűs.
Nézzük meg, hogy mi a különbség a lepke és a pillangó szavak között!
A lepkék (Lepidoptera) az ízeltlábúak törzsében, a rovarok osztályának utolsóként kifejlődött rendje. A pillangók (Papilionidae) pedig a lepkék rendjének egyik családja. A rendbe természetesen tartoznak más családok is, mint pl.:
- a tarkalepkék (Nymphalidae)
- a fehérlepkék (Pieridae)
- a busalepkék (Hesperiidae)
- a boglárkalepkék (Lycaenidae)
- a pávaszemes szövők (Saturniidae)
- a szenderek (Sphingidae)
Magyarországon összesen öt pillangó faj él, amelyek a következők:
- Fecskefarkú lepke (Papilio machaon)
- Kardoslepke (Iphiclides podalirius)
- Kis Apolló-lepke (Parnassius mnemosyne)
- Apolló-lepke (Parnassius apollo)
- Farkasalmalepke (Zerynthia polyxena)
Fontos megjegyezni, hogy mind az 5 faj védett. Eszmei értékük 10 000 és 50 000 Ft között van!