Nézd anya, egy kolibri!
Létezik a világon egy nagyon különleges lepkecsalád, amelynek repüléstechnikája hasonlít a kolibri madarakéhoz. Ezek a szenderek (Sphingidae). Repülésük gyors, sajátos és surrogó hangot hallatnak, akárcsak az apró madaraké. Hazánkban kolibrifélékkel maximum az állatkertekben találkozhatunk, viszont jó néhány szenderfélét megfigyelhetünk szürkületkor a virágok környékén.
Világszerte kb. 800 fajta szender él, közülük Magyarországon 20 fordul elő. A legismertebb a Kacsafarkú szender (Macroglossum stellatarum), amelynek a potroha végén egy kacsafarok alakú kitinpamacs található. A nyári virágoskertek gyakori látogatója, ahol előszeretettel szívogatja a virágok nektárjait. Minden szender a pödörnyelv (szívóka) segítségével táplálkozik, amely néha feltűnően hosszú is lehet. A virág beporzásában hatalmas jelentőségük van. Ennek talán az egyik legjobb hazai szakértője a már említett Kacsafarkú szender, amely 4-5 perc alatt akár 100 virágot is meglátogathat.
Hosszú pödörnyelvüket kinyújtva táplálkoznak
Megjelenésük
A nyúlánk testű, karcsú, erőteljes szendereket sűrű szőrzet borítja. Az első szárnyaik keskenyek és hosszabbak, mint a hátsók. A csáp az európai fajokon legtöbbnyire orsóidomú, a végén gyakran finom kampócskával. A csáp felső része pikkelyes, alsó része szőrös, a hímé csomósan álló szőrpillákkal borított. *
Hazánkban a legszebb faj a Sávos szender (Hyles livornica, nem védett), az Oleanderszender (Daphnis nerii, nem védett) és az Esti pávaszem (Smerinthus ocellata, nem védett). Utóbbi mellső szárnyai vörhenyes szürkék, barna, veres és szürke rajzokkal, a hátsók ellenben élénk rózsaszinüek, belső szögletükön egy-egy nagy kék, feketén szegélyzett szemfolttal diszítettek. Szárnyfesztávolsága kb. 65-70 mm.
Esti pávaszem a jellegzetes két kék-fekete pupillájú szemfolttal (Forrás: Pixabay)
Ha már a „leg”-eknél tartunk, akkor érdemes megemlíteni a Halálfejes lepkét (Acherontia atropos), amely a legnagyobb tolvaj a szenderek között. A lepke nem csak nektárral és növényi nedvekkel táplálkozik, hanem mézzel is. A mézet a méhektől lopja. A rablás nem veszélytelen, néha a pusztulásukat is okozza, mert a legtöbb méhszúrást vastag bundája ugyan felfogja, viszont a testgyűrűk egymáshoz illeszkedésénél a puhább részekbe kapott szúrások elpusztíthatják.
A szender másik jellegzetessége, hogy A bárányok hallgatnak című film tette híressé. A film poszterén Jodie Foster látható, akinek a száján egy Halálfejes lepke pihen (link).
Halálfejes lepke (szender)
Ritka lepkék egyike, amelyet ha megérintünk, akkor ciripelő, kattogó hangot ad ki. Az erről készült videót IDE kattintva lehet megtekinteni.
Hernyóik
A hengerded alakú, tizenhatlábú, rendszerint rikító színű szenderhernyók az utolsó előtti testszelvény háti részén hátrafelé görbült (néha csak gombszerű, tompa kiemelkedéssel helyettesített) „farszarvat” viselnek. Az esetek 99%-ban bábozódáskor a földbe húzódnak, kis üreget simítanak ki maguknak. *
Jól megfigyelhető a jellegzetes „farszarv” (Forrás: Pixabay)
Szenderóriások…
A trópusokon, ahol a szenderek a legnagyobb formagazdagságot érték el, feltűnő nagyságú fajok akadnak, amilyen például a közép-amerikai Cocytius antaeus. Ez a faj a 13-18 centiméteres szárnyfesztávolságával méltó helyet kaphatna egy korábbi cikkünkben, ahol gigantikus éjjeli lepkéket mutattunk be.
Végszóként érdemes megemlíteni, hogy ezek a lepkék olyan kiválóan repülnek, hogy akár több száz kilómétert is képesek repülni egyhuzamban.
* Forrás: Wikipedia